5. září

Ne!

AlexAlex začíná zdolávat další vývojový stupínek - řeč. A jak vám název dnešního příspěvku napovídá, vyjadřovat negativní postoj k určité situaci umí velmi razantně :-). Jasně nám teď řekne, co nechce. Tak například:"no car" (ne auto), když nechce někam jet, "no hají", když nechce jít spát, "no čačat" (ne čvachtat :-)), když se nechce koupat a tak podobně. Zná asi víc slov anglicky, hodně se naučí totiž ve školce, ale když se zeptám česky, tak ukáže na danou věc správně. Ví moc dobře, kde má uši, ale sama řekne "ears". Každý její nový pokus je užasný. Samozřejmě, občas mi trvá, než mi dojde, co to vlastně říká, však si vybírá slova ze dvou jazyků najednou! Vezměte například "okopu". Kdo by hned poznal, že se jedná o chobotnici (angl. octopus). Nebo "bebe" pro backpack (angl. batoh). Po takovémto oříšku je zjednodušení slov zkracováním snadno rozpoznatelné (viz., "žíža" coby žížala, "fly" coby butterfly-motýl, nebo "tyje" coby "tady je").

Docela slušně rozumi, ale ne vždy poslechne ;-). Kouká se na nás a zkouší to dělat znovu a znovu. Pokud na ní houkneme, tak se kouká hrozně ublíženě a vystrčí spodní čelist. Je to někdy pekně těžké zachovat přísnou tvář rodiče.

Co mě ale dostává na lopatky, je neustálá změna. Například usínání. Ještě nedávno Alex usínala sama v své postýlce. Pak, po několika marných pokusech ji uložit do postýlky, se přestěhovala do naší ložnice. A tak jsme poskádali postýlku a koupily velkou matraci abychom ji dostali zpět do jejího pokoje. To se podařilo, ale stejně zatím vyžaduje moji přítomnost dokud neusne. Raději ani nebudu rozebírat pocity z používání nočníku. Moje představy se hroutí a já už neprotestuju.

Ale život je boj a každý den je jedinečný. Moje kolegyně má teď 4-čtyřměsíční mimino a tak mi svým chováním připomíná, jak naivní jsem byl já, kolik zásad jsem za ten rok a půl opustila a o kolik jsem teď moudřejší. Možná :-).

  29. srpna

Urob si sám

Alex Je to už nějaký pátek, co můj laptop začal stávkovat a vypínat se v těch nejméně vhodných okamžicích. Honza se pokoušel o opravu a asi tak po druhé v životě sáhnul na pájku. Bohužel problém byl jinde a proto jsem se rozloučila s mojí krásnou velkou obrazovkou a hledala něco menšího, lehkého, rychlého, krásného, bez všelijakého nepotřebného předinstalvaného softwaru (jako jsou třeba MS Windows) a samozřejmě levného. A věřte nebo ne, Honza mi přesně takový našel. Však co by neudělal pro spokojenost své manželky ;-). Našel malou výzvu: jak podobný laptop sestavit sám.

Víc jak týden jsme čekali na jednotlivé díly, něco Honza vykuchal ze "starého" laptopu a pak poskládal vše dohromady. Trochu si pohrál se systémem a výsledek je přesně takový, jaký jsem si přála. Malý, elegantní a rychlý. Vypadá to jako hračka? Věřte ale, skutečnost byla trochu náročnější se spostou čtení a hledání na internetu (hlavně asi proto, že jsem pořádně nevěděla co chci), dál byly potřeba šikovné ruce a chytrá hlava. Drobná "doladění" se provádějí ještě teď za provozu.

  21. srpna

Borůvky a jiné ovoce ...

Alex Minulý měsíc jsme byli kempovat a při návratu domů jsme navštívili farmu, kde prodávali místní ovoce. A tak jsme konečně zase jednou mohli ochutnat višně, které tu normálně nevídáte, a také si sami natrhat borůvky. Ne takové ty malé dobré, které rostou v českých lesích, ale takové ty keříkové, kterým doma říkáme kanadské. Pro Alex to byla v podstatě jedinečná příležitost vidět, že takové dobrůtky "nerostou" jen balené v sámošce. A nakonec i koláč z nich byl výborný.

Ale proč o tom vlastně píšu? Dívali jste se do různých slovníků na to jak se řeknou brusinky, borůvky a ostatní bobulové ovoce? V angličtině je můžeme souhrně nazvat "berries" (jednotné číslo "berry"). Jasný překlad je snad pouze u několika; např. jahody=strawberries a maliny=raspberries. Borůvky=blueberries se tu objevují tzv. kanadské, ale říká se jim jen blueberries, protože ty divoké tady neznají. Já našla ve slovníku vedle blueberries ještě další možnosti, jako bilberries, bearberries, huckleberries atd. Ale kdo ví jestli to je jen několik jmen pro to samé ovoce, nebo jsou to jiné odrůdy rozdílné zrovna tak jako ty lesní a kanadské. Další chaos je v ostružině=blackberry. Tady je jich totiž několik kříženců: dewberries, longanberries, boysenberries, cloudberry atd., každé trochu jiné. Větší zmatek je snad už jen mezi brusinkami. Můj první překlad byl cranberries, ale když jsem je na vlastní oči viděla a ochutnala, tak jsem věděla, že to není ono. Trochu světla mi do toho vnesla IKEA. Ano, čtete správně. Tam jsem totiž narazila na takové ty zavařené brusinky=lingonberries, co se podávají ke svíčkové, mňam. Slovník ani nebudu citovat, tam je toho mnohem víc. Výše zmíněný obchod mi také umožnil po dlouhé době ochutnat angreštový džem a šťávu z bezového květu (angrešt=gooseberry a bez=ederberry).

A tak jsme se dostali k ovoci, po kterém se mi stýská. Višně jsem viděla letos poprvé. Další vzácností jsou švestky. Objeví se tak na dva týdny v roce, většinou importované nebo na nějaké farmě. Černý rybíz stejně jako angrešt známe už jen z importovaného džemu a červený jsem neměla už ani nepamatuju. Hned bych vyměnila broskve, ananasy, manga apod. za takový košík s rybízem. Ale hurá, sehnala jsem teď švestky a pokud je dřív neslupneme, tak se pokusím o nějaké ty švestkové knedlíky nebo koláč ;-).

  4. srpna

Letní semesterTak toto je důvod proč se tu zase dlouho nic neobjevilo. Díky technickým problémům moje vědecká aktivita poklesla a tak jsem využila příležitosti a zapsala se na přednášku a cvičení o černobílé fotografii na umělecké fakultě. A tak jsem fotila, vyvolávala filmy, dělala fotky, fotila, vyvolávala, a tak dokola intenzivně tři týdny. Nejhorší pro mě byl asi závěrečný projekt, kde jsme museli nejenom předvést své fotografie, ale hlavně objasnit umělcův záměr, vyjádřit naše pocity, které nás napadají, když se koukáme na jednotlivé fotky a jak jednotlivé záběry jsou spojeny spirituálně. Více se mi líbily jednotlivé cvičení na dané téma. V každém případě to bylo pro mě velice zajímavé a jak vidíte zapojit se musela celá rodina. Snad se někdy vzchopím a naskenuju jednotlivé fotky abych se s vámi mohla podělit o skvělý umělecký zážitek :-).

  12. července

Fotky v galerii

Abych vynahradila mé dlouhé odmlky, pochlapila jsem se a vybrala a zpracovala jsem další fotky do galerie.

  10. července

Prodloužený víkend a prázdniny

Minulý víkend jsme měli trochu delší a tak jsme se vyjeli směr jih. Já jsem si místo opravy klimatizace v našem starém autě koupila novou karimatku a tak jsme měli jednu jistotu, že nám zima opravdu nebude. Naším cílem byla závodní automobilová dráha ve Virginii. Honza se jel vyřádit na své motorce s dalšími podobnými nadšenci a já a Alex jsme zatím vylezly na kopec, prolezly kolem nějakých vodopádů, vyčvactaly jsme se a udělaly Honzovi pár fotek.

Následující týden měla Alex své první prázdniny, její "školka" byla na týden zavřená kvůli dovolené a tak jsme si měly spoustu času poznávat své hranice ;-). Od té největší legrace v ZOO nebo v bazénu až po největší záchvat vzteku, který dokázal umlčet až sladký spánek. Musím se přiznat, že jsem se už ani netěšila na víkend jako se těším na pondělí, kdy se konečně budu moci věnovat své práci a Alex si bude užívat ve školce. Alex

Jinak Alex brebentí víc a víc, legračně zkracuje slova a proto mi chvílemi trvá než mi dojde význam. Tak třeba baá je banán. Nebo brýle jsou bí, což zní stejně jako "bee" a to je anglicky včelka, Alex tak říká každému létajícímu hmyzu. Umí říct krásné anglické "no", ale "yes" vyslovuje jako "si". Krásně řekne "bye!", pozdrav na rozloučenou, a někdy k tomu roztomile dodá "See you", což znamená "Nashledanou!" Stále ještě používá znakovou řeč, díky které pak mohu identifikovat některé její pokusy o nová slova. Ale nejlepší jsou stejně pusy na dobrou noc.

Motorický vývoj se také nezastavil, už se snaží chodit dolů za schodů držíce se pouze zábradlí, vyleze kamkoliv může a ráda tancuje. Kam se na ní hrabu já.

Její největší oblíbenec tučňák Karel se už asi dávno odstěhoval na Antarktidu a o první příčku v oblíbenosti se dělí Mimi a Elmo. Tak už nepřevlékám a nevyměňuji plínu jen Alex ale musím ještě několikrát denně dát plínu panence a obléknout ji. Alex totiž umí jen vše sundat :-(. Elmo je partner pro tanec a tulení. Umí zpívat jednu písničku a do toho se vrtět. Člověk se jen diví, jak ty baterky v těch hračkách můžou tak dlouho vydržet, když slyší tu samou písničku tak 150x denně už asi dva měsíce.

  28. června

Vedro!

Léto máme v plném proudu a tak si užíváme vedra a bouřek. Do bazénu chodíme skoro každý den. Bohužel tu mají pravidlo, že s prvním zahřměním se bazén zavírá, což se stává poměrně často. Také zde mají zvláštní pravidlo pro děti. Každou hodinu mají děti zakázáno na 15 minut být v bazénu, prý aby si odpočinuly a dospěláci si mohou alespoň chvilku zaplavat v klidu.

Alex S Alex jsem nejraději ve větším bazénu. V dětském bazénku jsou totiž nejen děti ale i spousta hraček. Je to zvláštní, ale jakmile je v bazénku víc jak jedno batole, tak žádné množtví hraček není dostatečné. Ve velkém bazénu si hrajeme daleko lépe a bez tahanic o kačenku nebo kyblíček. Alex ráda skáče, občas plaveme tak, že nám sedí na zádech a samozřejmě občas ji cvičně potápíme ;-). Kupodivu snáší vše hrdinně a do bazénu chodí s radostí.

Komplex bazénů patří komunitě, ve které bydlíme, což je bezvadné, ale jako obvykle to není bez chyby. Chodit se tam může pouze v "otvírací dobu", kdy jsou přítomni plavčíci. Také jsem už vyměkla pod společenským tlakem a koupila Alex první plavky. Malé děti, které nosí plínu, mají povinnou tzv. plaveckou plínu (swimming diaper). Ovšem to místní společnosti nestačí a tak navlékají své drobečky do miniaturních plaveček. A dospělí? Pánové tu nosí do bazénu bombarďáky a poslední móda diktuje ženám nosit plavky, které spíše vypadají jako tričko s minisukní. V žádném případě se nedá hovořit o minimalizmu, spíš to vypadá podobně jako plavková móda ze začátku minulého století.

AlexO vikendech jezdíváme na túry. Pořídili jsme si horské kolo, abychom měli trochu změnu. Jeden z nás vyfasuje Alex v nosičce na záda a druhý si jede užívat na kole. Pak se vystřídáme. Má to jen trošku nevýhodu v tom, že se s Honzou unavíme jako koně, zatímco Alex si užije túru a ještě se stihne vyspinkat do růžova ;-(.

Slovní zásoba našeho prcka se pomalu rozrůstá. Sebe zatím přejmenovala na Áju. Některá slova trochu splývají, jako třeba boty a "potty" (nočník) a někdy to smíchá ještě s pupi, to jako pupík. Také její temperament se klube. Hlavně to Alex zkouší na mě. Občas chce běhat po domě nahá, nebo si nechce obout tyhle boty a chce jiné anebo žádné. Někdy mám opravdu nervy na pochodu ;-).

No a nakonec ještě jedna novina. Alex narostl čtvrtý zub a tak už se může pěkně zahryznout.

  2. června

Galerie

Konečně jsou tady nějaké fotky, však už těch řečí bylo dost! Prosím, vstupte!

  30. května

Vikend

Alex Zase jeden dlouhý víkend, tentokrát na Památku padlých, Memorial Day. Pro nás zajímavý ovšem z jiné stránky. Tímto víkendem začíná, tedy alespoň v našem okolí, kempovací a bazénová sezóna. A tak jsou hotely a kempy obzvláště obsazené. Sezóna pak končí tzv. Labor Day, nebo-li Svátkem Práce, to je ale daleko, až na začátku září. Už jem se na otevření venkovního bazénu docela těšila. Počasí sice ještě není tak horké, ale Alex to nevadí. Užívá si vody a její drkotání zubů vadí asi jenom mě.

Honza si tento víkend odskočil zařádit s motorkou a já s Alex jsme si užívaly dámskou jízdu. Včera jsem se odrovnala na túře a proto jsem se vzpamatovávala dnes u bazénu. To víte, takový náklad jako je Alex v nosičce na zádech jsem už dlouho nenesla. Alex asi tak půl túry proklimbala a tak mě ještě i po túře dala zabrat. No ani to dnešní vzpamatování u bazénu nebylo až tak lenivé jak bych chtěla.

Jinak se Alex vyklubal konečně další zub, takže už má tři! A také se jí zalíbilo běhat co nejméně oblečená kde se dá. To jsou pak závody kdo z koho ;-). Snad ji to brzo přejde. Další oblíbenou činností je malování na tělo. Už se nám vyšplhá až na stůl a tak najít nějakou tu propisku vhodnou pro tento účel není těžké. Také to nebude dlouho trvat a brzy si už sama otevře dveře :-(. Jo a vyměnila tučňáka za panenku. Krmí ji, vozí v kočárku, houpe se s ní na houpačce a leze s ní do její kolíbky. Chudák kolíbka. Alex se tam naštosuje alespoň v sedě, panenku na klíně a tak ji houpe. No prostě nám roste.

  7. května

Zase po cestách

Tak koukám, že jsem to psaní trochu zanedbala a úplně vynachala duben. Opět jsme byli na cestách po zemích Českých a Moravských. Pár známých jsme navštívili osobně a ti ostatní nám to musí odpustit. Měsíc vypadá jako dlouhá doba, ale ve skutečnosti to uteklo jako voda. Kromě radovánek nás totiž čekaly také nějaké Honzovy pracovní závazky a moje konferece. Na druhou stranu zase jenom díky jim jsme měli příležitost přijet zas po tak krátké době.

Alex nám za ten měsíc pěkně vyspěla a taky trochu zdivočela. Uspávání se stalo složitějším, ale to se není čemu divit. Dětem nejlépe prospívá pravidelný režim a to je přesně to, co Alex asi tak měsíc neměla. A navíc samé cizí postele a postýlky a ne ta její bílá, s plyšovým hrochem, hrající žirafou a zvonečky.

Její slovní zásoba se také rozšířila o pár zvuků, jako kokoko, tááák, baba, děďo, tytyty a také nějaké znaky, třeba žirafa, želva a jogurt. A také strašně krásně bublá, nebo-li "bubble", jak se anglicky říká tomu dětskému žvatlání. To ti mám pocit, jako když mi vypráví něco úžasně zajímavého, ale asi je to v čínštině.

Kromě hraček ji také fascinují jakékoliv krabice, skříně, tašky, prostě objekty, ze kterých se dá leccos vydolovat. A pokud jí v tom bráníte, zajímají ji o to více. Prý mám její pozornost odvést na něco jiného. Pchá! To se snadno řekne, jenže co když v zápalu odvádění pozornosti, Alex odvede moji pozornost a šup dup, už je v zapovězené skříňce znova a konečně se jí podařilo vytáhnout ty jehlice na pletení, od kterých jsem ji snad stokrát odvedla k něčemu jinému.

AlexOpravdovou výhodu ale vidím v tom, že mi vyrůstá malá pomocnice. Včera mi pomáhala s plením pampelišek. Já vytrhala pár pampelišek a Alex je odnesla do pytle a tak dokola. Ano, čtete správně, já milovnice krásných žlutých pampelišek jsem je cíleně hubila. Přestože se za to stydím, pravdou je pořekadlo, kdo chce s vlky žíti, musí s nimi výti a tak plním své závazky vůči místní společnosti a podle pravidel hubím ty krásné květiny. Však po měsíci nepřítomnosti se tráva kolem našeho domu proměnila v krásnou louku, zatímco ta sousedská se jen zelenala (a to určitě ne závistí).

A jak Alex snáší cestování a časové posuny? Ona dobře. Coby zvědavá bytůstka, velmi brzy se kdekoliv otrká tedy i v letadle. Na kdekoho pak dělá kuk zpoza sedačky, nechce posedět na jednom místě, ani když se prolítává houpavými turbulencemi a každý se raději připoutává, ráda pozoruje start a přistání a vůbec je poměrně aktivní. Zatím na každý dlouhý let, tím myslím 8 hodin a více, jsme dostali takový košík, do kterého jsme ji mohli uložit spát. Tak alespoň půlku každého letu jsme měli prázdné ruce a mohli načerpat energii na tu druhou. Většinou dostala nějakou malou hračku, která ji zaujala asi tak na 2 minuty a méňe, někde jsme dostali i dětské přesnídávkové jídlo, ale to je různé. A časový posun? Tak ten vadí spíš mě než Alex. Jí je to jedno, že si chce hrát ve 4 ráno a spát ve 3 odpoledne a ty si s tím mámo nějak poraď!

Chcete radu, zda cestovat letadlem, jak a kdy začít? Podle mých zkušeností je nejlepší cestovat dokud vám děcko neutíká. Ještě donedávna jsem si myslela, že letadlo je na cestování bezpečné, dítě nemá kam utéci. Ale časem jsem změkla a začalo mi být líto ostatních nevinných spolucestujících. Jinak je asi dobré cestovat v přesile dospělých, určitě alespoň než si zvyknete a stane se z vás zkušený krotitel. Já jsem teď poslední cestu přes oceán sice zvládla sama, ale ve dvou se to fakt táhne lépe. Nejtěžší pro mě asi bylo projít přes bezpečnostní kontrolu, kde kromě všech těch opičáren, které mi přijdou otravné i když cestuji sama, musíte ohlídat ještě toho aktivního sviště.

ps: Tak to nějak nestíhám. Myslela jsem, že sem ještě dodám fotky, ale to by jste se načekali. Tak zatím čtěte a já sem nějaké to foto časem přihodím.

  28. března

Znaková řeč

Proč neustále zmiňuji ty znaky? Alex slyší moc dobře i když něky dělá, že ne ;-), to jsme se jen s Honzou rozhodli, že si trochu zjednodušíme život a naučíme Alex komunikovat s námi dřív než ovládne své hlasivky natolik, abychom jí rozuměli. Ne, nejsme blázni, spousta lidí to už vyzkoušela, je to dostatečně prostudováno a hlavně to funguje! V žádném případě to nezpomaluje vývoj řeči, jak si někteří mohou myslet. Každé dítě se nějaký ten znak naučí, ať už je to jen zamávání na rozloučenou. A důkazem, že se to dětem líbí, můžou být všechny ty oblíbené dětské říkanky, které jsou provázeny ruční pantomimou.

Začali jsme Alex ukazovat první znaky asi od jejích osmi měsíců. Dlouho se zdálo, že je to zbytečná námaha, ale důvěřovali jsme knihám a stále to zkoušeli. Pro začátek jsme si vybarali pár znaků, jako mlěko, ještě/víc, máma, táta. No a pak se to stalo. Asi tak týden po oslavě prvních narozenin mě Alex poprvé ukázala znak "ještě/víc". To byl první úspěch a od té doby se už naučila trochu víc.

Samozřejmě její znaky nejsou perfektní, něco si zjednoduší sama, něco pozměním trochu já, ale ani první slůvka nejsou dokonalá a leckdy je rodiče musí ostatním "překládat". Obsah jejího znakového slovníku je omezený. Nejvíc se jí líbí znaky zvířátek a ty ráda opakuje jakmile někde dané zvířátko zahlédne. Snad brzy postoupíme trochu dál a bude mít zájem i o takové znaky, které nám opravdu zjednodušší komunikaci. Tím myslím ukázat, že ji něco bolí a kde, že chce vyměnit plínu apod.

Alex Alex A tak večerní čtení knížek je teď oboustranné. Listujeme knihami a Alex ukazuje znaky věcí či zvířat, které ovládá, a my jí k tomu povídáme. Nejoblíbenější jsou psi a ptáčci, které může také snadno vidět i ve skutečnosti. Výlet do zoo byl pro ni úžasnou událostí a rozšíříl její zájem o opice, slony a hady. Velikonoční svátky v ní vzbudily zájem o zajíčky, protože je tady všude v obchodě na velikonoce prodávají, mám na mysli ty čokoládové a plyšové.

Pokud se vám zdá tato myšlenka zajímavá a chcete-li si přečíst o tom něco víc, doporučuji vám k přečtení povídání jednoho tatínka (anglicky) nebo mi napište, co by vás zajímalo, a já se ráda s vámi podělím o osobní zkušenost.

  11. března

Minisérie

Dnes se ani nebudu moc rozepisovat, následující komentáře berte s rezervou, protože Alex zatím řekne pár slabik (mama, tata, koko, ha(f?), go(?),haj, o-ou) a dokáže použít správně pár znaků ze znakové řeči (pes, ptáček, banán, víc, mimino atd.).

miniserialy
Jé, podívej! Chci obout! Mamíííííí!!! Tak jo. Já sama.
miniserialy
To je bašta! Ještě! Hmmmm! Už není!
miniserialy
Mám si přibalit
i kuličky?
To by se mi tam ale
už nevešel tučňák!
Tak a hotovo! Tak aspoň jednu!
WEBovsky pocitadlo